Wpływ pogody na ludzi

 Pogoda, widziana z antropologicznej perspektywy , jest czymś, czego wszyscy ludzie na świecie nieustannie doświadczają zmysłami, przynajmniej będąc na zewnątrz. Istnieje społecznie i naukowo skonstruowane rozumienie tego, czym jest pogoda, co ją zmienia, jaki ma wpływ na ludzi w różnych sytuacjach itp. Dlatego też pogoda jest czymś, o czym ludzie często się komunikują. National Weather Service ma roczne sprawozdanie dla śmiertelnych, obrażeń i szkód całkowitych kosztów, które obejmują uprawy i mienia. Zbierają te dane za pośrednictwem biur National Weather Service zlokalizowanych w 50 stanach w Stanach Zjednoczonych, a także w Portoryko , Guam i na Wyspach Dziewiczych. Od 2019 r. tornada miały największy wpływ na ludzi, powodując 42 ofiary śmiertelne, jednocześnie kosztując szkody upraw i mienia ponad 3 miliardy dolarów.

Wpływ na populacje

Pogoda odegrała dużą, a czasem bezpośrednią rolę w historii ludzkości . Oprócz zmian klimatycznych , które spowodowały stopniowe dryfowanie populacji (na przykład pustynnienie Bliskiego Wschodu i tworzenie się mostów lądowych w okresach zlodowaceń ), ekstremalne zjawiska pogodowe spowodowały ruchy ludności na mniejszą skalę i wkroczyły bezpośrednio w wydarzenia historyczne. Jednym z takich wydarzeń jest uratowanie Japonii przed inwazją mongolskiej floty Kubilaj-chana przez wiatry Kamikaze w 1281 r. Francuskie roszczenia do Florydy zakończyły się w 1565 r., kiedy huragan zniszczył francuską flotę, umożliwiając Hiszpanii zdobycie Fort Caroline . Niedawno huragan Katrina spowodował redystrybucję ponad miliona ludzi ze środkowego wybrzeża Zatoki Perskiej w innych częściach Stanów Zjednoczonych, stając się największą diasporą w historii Stanów Zjednoczonych.

Mała Epoka lodowcowa spowodowane nieurodzaju i głodu w Europie. W okresie znanym jako fluktuacja Grindelwalda (1560-1630) zjawiska wymuszania wulkanów wydawały się prowadzić do bardziej ekstremalnych zjawisk pogodowych. Obejmowały one susze, burze i niesezonowe zamiecie, a także powodujące ekspansję szwajcarskiego lodowca Grindelwald . Lata 90. XVII wieku przyniosły najgorszy głód we Francji od średniowiecza. Finlandia doznała poważnego głodu w latach 1696-1697, podczas którego zmarła około jedna trzecia fińskiej populacji.


Komentarze

Pogoda jutro

Pogoda jutro
Pogoda na jutro - aktualna pogoda w całej Polsce

Rybnik rynek

Rybnik rynek
Rynek w Rybniku - opis architektury

Popularne posty z tego bloga

Jak zbudować stację meteorologiczną ?

Meteorologia i jej praktyczne zastosowanie - historia - prognoza - nauka

Jak odczytywać barometr ? - historia - pomiary - pogoda