Wodna wieża - funkcje - działanie - przeznaczenie

 Wodna wieża  jest to budowla, która może być wykonana z żelbetu, cegły, drewna lub ze stali lub z innych bardziej wyrafinowanych materiałów budowlanych. Wieża ciśnień, bo i tak może być nazywana wodna wieża nie była wynalazkiem, który został wymyślony w jeden dzień. Ewolucja wodnej wieży przebiegała od wieków. Już w dawnych czasach ludzie wykorzystywali strumyki górskie do dystrybucji wody na obszar swojego zamieszkania. Starożytni Rzymianie budowali znakomite akwedukty. W czasach nowożytnych pojawiły się wodne wieże, o coraz to bardziej sprawniejszym i funkcjonalnym działaniu.

Wodna wieża


W jakim celu były stawiane wodne wieże ?

Bez wodnych wież nie byłoby wody w kranach w XIX wiecznych domach, fabrykach i kamienicach. Wieże ciśnień miały ogromny wpływ na dawne budownictwo i architekturę wielu europejskich miast. Stawiano piętrowe kamienice na wysokość równej wysokości podstawy zbiornika wodnej wieży. W XIX wieku przeciętna wodna wieża posiadała około 20 metrów wysokości. Wybudowanie kamienicy wyższej, niż wysokość podstawy zbiornika wody wiązałaby się z utratą ciśnienia i ogólnie z niemożnością wtłoczenia wody rurami na wyższe piętra kamienicy.

Natomiast jeśli chodzi o architekturę - wodne wieże bardzo często wyznaczały lokalną dominantę w budownictwie. Jeśli wodna wieża została wybudowana w stylu neogotyckim, to architekci przy projektowaniu fabryk i domów naśladowali powyższy styl czerpiąc swoje pomysły z wykorzystanych detali i elementów zastosowanych przy budowie wieży ciśnień.  

Zasada działania wodnych wież.

Aby sprawnie mogła działać wodna wieża musi zostać spełnione mnóstwo warunków. Podstawowym czynnikiem mający wpływ na działanie wodnej wieży jest dostęp do wody. Najczęściej jest to rzeka lub wydrążona studnia. Dawniej kiedy to nie było hydroforów wodę ze studni tłoczono poprzez pompę parową prosto do zbiornika wieżowego. Woda, zanim zasiliła domostwa musiała przejść przez specjalną filtrację - do tego celu wykorzystywano piasek lub ceramikę. 

Zasada działania wodnych wież była prosta i wykorzystywała zasady działania sił grawitacji, naczyń połączonych i teorii hydrostatyki. Pisząc w wielkim skrócie - zbiornik mieszczący się w górnej części wieży jest wypełniony wodą i wytwarza ciśnienie u podstawy zbiornika, gdzie zamontowany jest początek rurociągu. Dzieje się to tak, ponieważ woda pod wpływem własnego ciężaru wytwarza siłę, która pcha wodę przez rurociąg w stronę ziemi. Dlatego bardzo ważna jest położenie zbiornika nad ziemią.

Wodne wieże mogą być kolejowe, miejskie i zakładowe. A także wykorzystane w celach komercyjnych.

Komentarze

Pogoda jutro

Pogoda jutro
Pogoda na jutro - aktualna pogoda w całej Polsce

Rybnik rynek

Rybnik rynek
Rynek w Rybniku - opis architektury

Popularne posty z tego bloga

Jak zbudować stację meteorologiczną ?

Jak odczytywać barometr ? - historia - pomiary - pogoda

Meteorologia i jej praktyczne zastosowanie - historia - prognoza - nauka