Niebezpieczne zjawiska meteorologiczne - trudne warunki pogodowe

 Ciężka pogoda to każde niebezpieczne zjawisko meteorologiczne , które może spowodować szkody, poważne zakłócenia społeczne lub utratę życia ludzkiego. Rodzaje ciężkich zjawisk pogodowych różnią się w zależności od szerokości geograficznej , wysokości , topografii i warunków atmosferycznych . Wysokie wiatry , gradobicia , nadmiernych opadów i pożary są formy i skutki trudnych warunków pogodowych, jak są burze , downbursts , tornada , waterspouts ,cyklony tropikalne i cyklony poza zwrotnikowe . Regionalne i sezonowe silne zjawiska pogodowe obejmują zamiecie ( śnieżyc ) burze lodowe i duststorms . Ekstremalne zjawiska pogodowe, które powodują ekstremalne upały, zimno, wilgoć lub suszę, często powodują poważne zjawiska pogodowe Jednym z głównych skutków antropogenicznych zmian klimatu są zmiany surowych i ekstremalnych wzorców pogodowych.

Meteorolodzy ogólnie zdefiniowali surową pogodę jako każdy aspekt pogody, który stwarza zagrożenie dla życia, mienia lub wymaga interwencji władz. Węższa definicja surowej pogody to wszelkie zjawiska pogodowe związane z silnymi burzami .Według Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), złą pogodę można podzielić na dwie grupy: pogodę ogólną i pogodę lokalną pogodę ogólną i pogodę lokalną. Nor'easters , europejskie wichury i towarzyszące im zjawiska tworzą się na rozległych obszarach geograficznych. Zdarzenia te są klasyfikowane jako ogólnie trudne warunki pogodowe . Uderzenia i tornada są bardziej zlokalizowane i dlatego mają bardziej ograniczony wpływ geograficzny. Te formy pogody są klasyfikowane jako lokalnie trudne warunki pogodowe . Termin ciężka pogoda nie jest technicznie to samo zjawisko jak ekstremalnych warunkach pogodowych. Ekstremalna pogoda opisuje nietypowe zdarzenia pogodowe, które znajdują się na skrajnych wartościach rozkładu historycznego dla danego obszaru.

Zorganizowana ciężka pogoda występuje w tych samych warunkach, które generują zwykłe burze: wilgoć atmosferyczna, winda (często z powodu termiki ) i niestabilność . Szeroka gama warunków powoduje niesprzyjające warunki pogodowe. Kilka czynników może zmienić burzę w złą pogodę. Na przykład kałuża zimnego powietrza w górze może pomóc w rozwinięciu się dużego gradu w wyniku nieszkodliwej burzy z piorunami. Jednak najpoważniejsze grad i tornada są wytwarzane przez burze z piorunami super komórkami , a najgorsze zrzuty i derechos (wiatry proste) są wytwarzane przez echa dziobowe . Oba te typy burz mają tendencję do tworzenia się w środowiskach o wysokim natężeniu powietrzu skok wiatru .

Powodzie, huragany, tornada i burze są uważane za najbardziej niszczycielskie klęski żywiołowe związane z pogodą . Chociaż wszystkie te zjawiska pogodowe są związane z chmurami cumulonimbus , tworzą się i rozwijają w różnych warunkach i lokalizacjach geograficznych. Związek między tymi zdarzeniami pogodowymi a wymaganiami dotyczącymi ich powstawania wykorzystuje się do opracowania modeli do przewidywania najczęstszych i możliwych lokalizacji. Informacje te służą do powiadamiania dotkniętych obszarów i ratowania życia.

Komentarze

Pogoda jutro

Pogoda jutro
Pogoda na jutro - aktualna pogoda w całej Polsce

Rybnik rynek

Rybnik rynek
Rynek w Rybniku - opis architektury

Popularne posty z tego bloga

Jak zbudować stację meteorologiczną ?

Jak odczytywać barometr ? - historia - pomiary - pogoda

Meteorologia i jej praktyczne zastosowanie - historia - prognoza - nauka