Skąd wieje wiatr ? - pomiar - radar - mapa wiatru online

 Wiatr to naturalny ruch powietrza lub innych gazów względem powierzchni planety. Wiatry występują w różnych skalach, od przepływów burzowych trwających dziesiątki minut, przez lokalne bryzy generowane przez ogrzewanie powierzchni lądowych i trwające kilka godzin, po wiatry globalne wynikające z różnicy w absorpcji energii słonecznej między strefami klimatycznymi na Ziemi. Dwie główne przyczyny wielkoskalowej cyrkulacji atmosferycznej to zróżnicowane ogrzewanie między równikiem a biegunami oraz obrót planety (efekt Coriolisa). W obrębie tropików i subtropików, termiczna cyrkulacja niżowa nad terenem i wysokimi płaskowyżami może napędzać cyrkulację monsunową. Na obszarach przybrzeżnych cykl bryzy morskiej/lądowej może określać wiatry lokalne; na obszarach o zmiennym ukształtowaniu terenu mogą przeważać bryzy górskie i dolinne.


Wiatry są powszechnie klasyfikowane według ich skali przestrzennej, ich prędkości i kierunku, sił, które je powodują, regionów, w których występują i ich skutków. Wiatry mają różne aspekty: prędkość (prędkość wiatru); gęstość gazu biorącego w nim udział; zawartość energii, czyli energia wiatru. W meteorologii, wiatry są często określane w zależności od ich siły oraz kierunku, z którego wieją. Konwencja dotycząca kierunków odnosi się do tego, skąd wiatr pochodzi; dlatego też wiatr "zachodni" lub "westernowy" wieje z zachodu na wschód, wiatr "północny" wieje na południe itd. Jest to czasami sprzeczne z intuicją. Krótkie zrywy wiatru o dużej prędkości nazywane są porywami. Silne wiatry o średnim czasie trwania (około jednej minuty) nazywane są szkwałami. Długotrwałe wiatry mają różne nazwy związane z ich średnią siłą, takie jak bryza, wichura, sztorm i huragan.


W przestrzeni kosmicznej wiatr słoneczny to ruch gazów lub naładowanych cząstek ze Słońca przez przestrzeń kosmiczną, natomiast wiatr planetarny to wypływ lekkich pierwiastków chemicznych z atmosfery planety w przestrzeń kosmiczną. Najsilniejsze obserwowane wiatry na planecie w Układzie Słonecznym występują na Neptunie i Saturnie.


W cywilizacji ludzkiej pojęcie wiatru było badane w mitologii, wpływało na wydarzenia historyczne, rozszerzało zakres transportu i działań wojennych, stanowiło źródło energii dla prac mechanicznych, elektryczności i rekreacji. Wiatr napędza podróże żaglowców przez oceany Ziemi. Balony na ogrzane powietrze wykorzystują wiatr do odbywania krótkich podróży, a loty z napędem wykorzystują go do zwiększenia siły nośnej i zmniejszenia zużycia paliwa. Obszary ścinania wiatru spowodowane przez różne zjawiska pogodowe mogą prowadzić do sytuacji niebezpiecznych dla samolotów. Kiedy wiatr staje się silny, drzewa i konstrukcje stworzone przez człowieka mogą zostać uszkodzone lub zniszczone.


Wiatry mogą kształtować rzeźbę terenu poprzez różne procesy eoliczne, takie jak tworzenie się żyznych gleb, na przykład lessu, oraz poprzez erozję. Pył z dużych pustyń może być przenoszony na duże odległości od regionu źródłowego przez dominujące wiatry; wiatry, które są przyspieszane przez nierówną topografię i związane z wybuchami pyłu, otrzymały nazwy regionów w różnych częściach świata ze względu na ich znaczący wpływ na te regiony. Wiatr wpływa również na rozprzestrzenianie się dzikich pożarów. Wiatry mogą rozrzucać nasiona różnych roślin, umożliwiając przetrwanie i rozproszenie tych gatunków roślin, a także populacji owadów i ptaków latających. W połączeniu z niskimi temperaturami, wiatr ma negatywny wpływ na zwierzęta gospodarskie. Wiatr wpływa na zapasy żywności zwierząt, a także na ich strategie łowieckie i obronne.

Komentarze

Pogoda jutro

Pogoda jutro
Pogoda na jutro - aktualna pogoda w całej Polsce

Rybnik rynek

Rybnik rynek
Rynek w Rybniku - opis architektury

Popularne posty z tego bloga

Jak zbudować stację meteorologiczną ?

Meteorologia i jej praktyczne zastosowanie - historia - prognoza - nauka

Jak odczytywać barometr ? - historia - pomiary - pogoda